Pytanie właściwie proste i spodziewalibyśmy się, że przy czymś tak prozaicznym, jak pisanie na papierze długopisem, istnieje również wiele sposobów na różne działania z nim związane. Usuwanie tego, co napisaliśmy bądź narysowaliśmy, wydaje się być pierwszą czynnością, którą opanujemy po nauce samego stawiania znaków. Okazuje się jednak, że nikt nie kwapi się za bardzo do wytłumaczenia nam, jak zmazać długopis z kartki i jakich narzędzi będziemy do tego potrzebować.

Czym zmazać długopis?

Odruchowo zmazywanie kojarzy nam się z gumką, którą stosujemy choćby do korekty naszych poczynań dokonanych ołówkiem. I faktycznie, w określonych waurnkach może się to udać. Przede wszystkim tusz nie może pozostawiać przebijających śladów (większość standardowych długopisów wpisuje się w ten wymóg); sam papier również powinien być grubszy (np. książkowy). Czym zmazać długopis z takiej kartki? Należy zaopatrzyć się w gumkę o dwóch kolorach dla każdej połowy: czerwonym i niebieskim. To właśnie niebieska strona przyjdzie nam z pomocą, bo jest przeznaczona do grubszych kartek.

Jak zetrzeć długopis z kartki za pomocą gumki?

Sumienne, dokładne, powolne “gumkowanie” pozwoli nam usunąć niepożądane ślady długopisu, ścierając tak naprawdę warstwę papieru, a z nią sam tusz. Pomocne okazują się również wszelkie silne utleniacze. Woda utleniona 30% też się sprawdzi. Wadą rozwiązań z ich użyciem jest to, że mogą naruszyć strukturę papieru, na które oddziałują. Może stać się kruchy i bardziej podatny na zniszczenie.

Jak zetrzeć długopis z ekranu telefonu?

Może się zdarzyć, że tusz wyląduje nam nieopatrznie na telefonie. W tym przypadku pomoże benzyna ekstrakcyjna bądź aceton – jednak nie chodzi o ten, z którym mogliśmy kojarzyć kiedyś zmywacze do paznokci – do tego celu nada się aceton techniczny. Przy pomocy patyczka higienicznego nanosimy płyn na zabrudzoną powierzchnię i z wyczuciem pocieramy. Jak się przekonasz, da się zetrzeć długopis w ten sposób.

Jak rozpisać długopis?

Żeby móc zostawić po sobie ślad (nawet ten nieumyślny) trzeba mieć czym. Zdarza się, że długopis odmawia posłuszeństwa i po prostu nie da rady nim pisać, mimo że teoretycznie wciąż ma tusz. I owszem, ma, ale prawdopodobnie zaschła końcówka odpowiedzialna za rozprowadzanie go po papierze. W takim przypadku można np. zanurzyć tę stronę długopisu na ok. 30 minut w ciepłej wodzie – to pozwoli wrócić jej do normy. Jak jeszcze można rozpisać długopis? Są przypadki, kiedy nie pisze nawet nowo zakupiony długopis. W takim przypadku problem może leżeć we wkładzie, więc należy go wyjąć i zobaczyć, czy tusz ma w ogóle dostęp do rysika. Być może trzeba będzie dmuchnąć w tył wkładu, żeby go “przetkać”.

Czy rodzaj długopisu ma wpływ na zostawiane ślady?

Jeśli chodzi o rodzaj obudowy, czyli to, czy mamy do dyspozycji długopisy metalowe czy np. papierowe długopisy ekologiczne, to nie ma to żadnego znaczenia. Istotny jest wkład i rodzaj tuszu, który znajduje się w długopisie.

oferta długopisów reklamowych
Sprawdź ofertę