Po oznaczeniu ołówka możemy stwierdzić, do jakiego typu pracy można go używać z powodzeniem. Wybór jest szeroki, co daje nam już jakieś wyobrażenie o mnogości możliwych zastosowań samych ołówków i ich charakterze. Mówimy bowiem o dwudziestu standardowych stopniach twardości ołówków (istnieją modele określonych producentów, które mają dodatkowe znakowanie):

9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B

Co właściwie oznaczają te cyfry i litery? Współcześnie ołówki wykonuje się z grafitu i kaolinu – to stosunek tych dwóch składników wpływa na twardość ołówka i odcień pozostawianych przez niego kresek.

Twardy ołówek, miękki ołówek – jaki to będzie?

Im więcej grafitu, tym ołówek będzie bardziej miękki, a zostawiane nim ślady ciemniejsze. Z kolei im więcej kaolinu, tym ołówek będzie twardszy, a kreski wykonywane za jego pomocą jaśniejsze. Ołówki oznaczane literą H (Hard), to te z większą zawartością kaolinu. Ołówki z literą B (Black) to te z przewagą grafitu. Im wyższa liczba towarzyszy literze, tym charakterystyczna dla danego typu cecha jest mocniejsza.

Ołówek HB – jaki to jest, skoro oznaczają go oba typy?

Ołówki HB i F (Firm) to ołówki twardości pośredniej i można je spotkać zdecydowanie najczęściej. Łatwo się je ściera i nadają się i do pisania i do rysowania. Co to oznacza, że mają pośrednią twardość? W praktyce możemy to zaobserwować po prostu ich używając – kreski, które zostawiają, są jaśniejsze niż te wykonane ołówkiem typu B, a ciemniejsze od tych zostawianych przez ołówki typu H. Ołówkiem HB jest chociażby ołówek stolarski znany również jako ołówek budowlany. Ponieważ HB to najbardziej popularna twardość, ołówki reklamowe czy np. ołówek mechaniczny, będący nowoczesną formą tego narzędzia piśmienniczego, również znajdziemy standardowo w tym typie. Pragmatyków może zainteresować fakt, że nie trzeba go temperować.

Skoro ołówek HB jest tak wszechstronny, co z innymi typami?

Zwyczajowo do doraźnych celów, czyli przede wszystkim pisania, używa się ołówków HB, ale szeroka gama wariantów wskazuje na to, że narzędzia piśmiennicze tego typu mają o wiele poważniejsze zastosowanie. W istocie, ołówki typu H świetnie nadają się do sporządzania rysunków technicznych, a za ich pomocą można wykonywać bardzo cienkie linie. Z kolei do rysunków artystycznych świetnie nadadzą się ołówki typu B, bo łatwo jest nimi cieniować. W zależności od stopnia twardości/miękkości ołówka, jego przeznaczenie jest coraz bardziej specjalistyczne.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem, by zobaczyć, jakie ołówki reklamowe oferujemy w naszym sklepie.