Koniec edukacji, obrona pracy magisterskiej czy innej pracy dyplomowej, urodziny profesora, z którym ma się kontakt już po studiach – okazji jest wiele i w każdej z nich pióro jako prezent dla nauczyciela sprawdzi się bardzo dobrze. Trzeba jednak pamiętać o pewnych zasadach, żeby nie wyszło niekorzystnie lub by nasze intencje nie zostały opacznie zrozumiane. Ile powinno kosztować takie pióro? Czy powinno być ozdobne? Czy to w ogóle odpowiedni prezent w przypadku każdego nauczyciela?

Pióro jako prezent dla nauczyciela jest klasycznym pomysłem, przedstawianym również w popkulturze. Weźmy scenę z filmu “Piękny Umysł”, w której profesorowie Uniwersytetu w Princenton oddają cenne narzędzia piśmiennicze kolegom po fachu na dowóz uznania. Prawda jest taka, że ten zwyczaj został wymyślony na potrzeby filmu i nie jest kultywowany ani w Princenton ani na żadnej innej uczelni wyższej. Dlaczego więc znalazł się w filmie? Bo widz był w stanie uwierzyć, że to, co widzi jest prawdą i najpewniej taki zwyczaj funkcjonuje na uniwersytetach od wieków. Skoro byliśmy w stanie w to uwierzyć, to oznacza, że wydaje się nam to oczywiste. Pióra wieczne dla nauczyciela to zwykle podarunek na koniec edukacji, który można wręczyć w ramach podziękowania za wszystkie lata. Wszystko zależy od relacji, jaką ma się z nauczycielem czy profesorem, no i warto też zastanowić się, czy taki symbol, jakkolwiek estetyczny, nie będzie leżał zakurzony w szufladzie – innymi słowy, czy obdarowywana przez nas osoba faktycznie piórem pisze. Nie chodzi o to, czy potrafi to robić, ale czy to lubi. Pióra nie są narzędziami piśmienniczymi, które odpowiadają wszystkim.

Najlepsze pióra wieczne dla nauczyciela nie będą zbyt kosztowne

Należy pamiętać, żeby prezent był taktowny. Jeśli wybór padnie na bardzo drogie, inkrustowane pióro, to odbiorca prezentu może poczuć się niekomfortowo. Pióro samo w sobie jest symbolem, który wiele mówi i dobrze wpisuje się w kontekst edukacji, więc przekazuje jasny komunikat i – przy zachowaniu umiaru w wyborze modelu – nie jest zobowiązujące. Nie jest to prezent, który daje się regularnie, więc warto dostosować rangę wydarzenia do naszych zamierzeń. Pióro jak prezent dla nauczyciela na Dzień Szkoły? To rodzi pewien dysonans. W tym kontekście należy być ostrożnym. Prezent w podziękowaniu za dobre przygotowanie do matury? Czemu nie. A może dla promotora pracy dyplomowej po pomyślnej obronie? Jak najbardziej. Należy jeszcze raz podkreślić, że stopień relacji, jaka łączy nas z nauczycielem jest niezwykle istotną kwestią, o której trzeba pamiętać.