W zależności od statystyk dowiemy się, że osób leworęcznych na świecie jest od 8 do 15 procent, natomiast w samej Polsce ich liczba nie dobija do 10 procent populacji. To oczywiście sprawia, że większość przedmiotów użytkowych produkuje się dla praworęcznych. Podobnie jest z ubraniami, które masowo szyje się dla ludzi w ustalonych rozmiarach S, M, L, X czy XXL, jednak po bardziej niestandardowe projekty należy udać się do krawca. Czy istnieje taki “krawiec” długopisów dla leworęcznych? Czy są długopisy dla leworęcznych?

By odpowiedzieć na pytanie, czy są długopisy dla leworęcznych, należy zastanowić się nad tym, czym w ogóle cechuje się długopis. W zależności od konstrukcji może się go wygodniej lub mniej wygodnie trzymać, może mieć różną wagę, jak również różny wkład. Nawet w przypadku długopisów żelowych, pisząc prawą ręką od lewej do prawej strony kartki czy innego materiału, nie rozmażemy tuszu po jego powierzchni. Długopis to proste i efektywne narzędzie – w innym wypadku to narzędzie piśmiennicze nie zdominowałoby świata wypierając z szerszego obiegu choćby pióra. I zdecydowanie pomogło to leworęcznym! To dlatego, że zwykłe, powszechnie stosowane długopisy, leworęczni mogą stosować raczej bez problemu, bowiem o ile nie są to długopisy z wkładem żelowym, to tusz wysycha raczej szybko, więc nie ma obaw, że wytrze się go wierzchem dłoni podczas pisania. Z piórem jest znacznie trudniej, bo żeby uniknąć przypadkowego rozmazania napisanego przed sekundą zdania należy nienaturalnie prowadzić dłoń. Dlatego powstały pióra, ale również długopisy, właśnie dla leworęcznych.

Długopis dla leworęcznych – czym się różnią od tych dla praworęcznych?

Zasadniczo różnica między długopisami dla leworęcznych i praworęcznych zasadza się na tych aspektach, które dla tych pierwszych sprawiały problemy. Dlatego w przypadku długopisów tusz jest szybko schnący, a same długopisy są wyprofilowane w taki sposób, by lepiej leżały w dłoni. Podobnie jest w przypadku piór. Jednak to nie jedyne przedmioty, które mają swoje odpowiedniki dla leworęcznych. Możemy wymienić takie przykłady jak:

  • linijki – podziałka rozpoczyna się po prawej stronie i rośnie do lewej,
  • temperówki – skoro w lewej ręce trzymamy ołówek, to ostrza w temperówce powinny być zamontowane odwrotnie,
  • nożyczki – ostrza są złożone na odwrót.

Oczywiście osoby leworęczne mogą próbować korzystać z przedmiotów wyprofilowanych dla osób praworęcznych, a nawet nauczyć się posługiwać nimi sprawnie, jednak jeśli jest możliwość wyposażenia się w dedykowane narzędzia, to warto to uczynić. Jeśli istnieje wybór i można zdecydować się na standardowy długopis lub długopis dla leworęcznych – czym się różnią, już wiadomo.