Od najmłodszych lat jesteśmy oswajani raczej z obecnością długopisów w najbliższym otoczeniu, są to najbardziej powszechne narzędzia piśmiennicze na świecie. Pióro jest prezentowane w popkulturze, jako domena ludzi światłych i, zazwyczaj, o wyższym statusie społecznym. W istocie oba narzędzia są dostępne dla wszystkich, chociaż każde z nich ma swoje wady i zalety. Wybór między piórem a długopisem sprowadza się ostatecznie do kwestii wygody i tego, jak podchodzimy do pisania.

  • Jeśli pisanie jest dla Ciebie użytkową czynnością, którą wykonujesz tylko, kiedy jest to niezbędne, a większość pracy realizujesz na komputerze, to pióro byłoby bardziej fanaberią, niż realną potrzebą. Długopis w zupełności wystarczy.
  • Jeśli piszesz często i dużo, to właściwie dobrane pióro sprawi, że Twoja dłoń wolniej będzie się męczyć, a pisanie stanie się przyjemniejsze. Operowanie piórem wymaga co prawda pewnej wprawy, jednak jeśli jesteśmy dorośli, to nie powinno zająć dużo czasu. O młodszych użytkownikach piór pisaliśmy tutaj: Jak wybrać pióro wieczne dla dziecka?

To są oczywiście kwestie wynikające z naszego podejścia. Sprawa funkcjonalności piór i długopisów jest bardziej złożona i faktycznie, jeśli stajemy przed wyborem pióro czy długopis, warto poznać ich wady i zalety.

Długopis czy pióro – wady i zalety

Najlepiej będzie określić różnice między piórem a długopisem na przykładzie kilku stałych cech. Są to cena, sposób pisania, waga i wygląd.

  • Cena – Pióro może być znacznie droższe od długopisu, co od razu czyni z niego cenny nabytek i w razie ewentualnej zguby możemy boleśnie odczuć jego brak. Długopisy, nawet te droższe, są jednak powszechne i łatwe do zastąpienia.
  • Sposób pisania – Atrament ma swój czas wysychania. O ile piszemy prawą ręką, to prawdopodobieństwo rozmazania jest nieduże, jednak leworęczni mają pod tym względem trudniej. Istnieją co prawda pióra dla takich osób, jednak takich modeli jest zdecydowanie mniej. Tutaj długopisy są bezproblemowe.
  • Waga – Bardzo istotny aspekt każdego narzędzia piśmienniczego, gdyż nawet mimo sympatii do określonego rodzaju długopisu czy pióra, może się okazać, że dla naszej dłoni obsługa danego przedmiotu jest dosłownie za ciężka.
  • Wygląd – Kwestia estetyczna ma znaczenie, bo wygląd to również kształt, a nie każdy długopis bądź pióro muszą nam dobrze leżeć w dłoni.

Jak widać każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak ostatecznie jest to kwestia pewnego świadomego wyboru w zakresie czynności, jaką jest pisanie samo w sobie. Pisanie piórem ma zdecydowanie wyższy próg wejścia niż długopisem, ale ostatecznie liczy się komfort pisania i to, czy zamierzamy pisać piórem na co dzień czy na przykład przy specjalnych okazjach. Natomiast długopisy reklamowe czy bez nadruku zawsze pozostaną doraźną formą narzędzia piśmienniczego.