Poprawne trzymanie długopisu nie jest czymś, nad czym myślimy codziennie, bo przecież łapiemy go odruchowo. A jednak – czy sposób, w jaki piszemy jest na pewno najbardziej odpowiedni dla naszej dłoni? Może inny chwyt sprawiłby, że pisanie tak nas nie męczy? Źle ustawione pióro od razu daje nam “sygnał”, natomiast długopis znosi wiele. Czy warto?

długopisy reklamowe

Poprawnie użytkowane przedmioty zazwyczaj odwdzięczają się na tym, że po pierwsze działają prawidłowo, a po drugie zachowują długą żywotność. Co prawda długopisu raczej nie zniszczymy trzymając go niewłaściwie, ale możemy zrobić krzywdę… sobie. Nieprawidłowe prowadzenie narzędzi piśmienniczych odbija się bowiem na kondycji naszej dłoni, bo w dłuższej perspektywie może powodować ból. Im jesteśmy starsi, tym trudniej jest pozbyć się złych nawyków lub po prostu jesteśmy ku temu mniej chętni, więc lepiej zwrócić na to uwagę, zanim zauważymy, że pisanie sprawia nam trudność.

Jak trzymać długopis, żeby tego uniknąć?

Klasycznie przyjmuje się, że długopis trzyma się między palcem wskazującym i kciukiem opierając na dłoni i, czasami, również na palcu wskazującym. Można również trzymać go jedynie między palcami. Wszystko zależy od jego wagi i kształtu, bo one również “dadzą nam znać”, jak powinniśmy go umieścić. Tutaj ważna uwaga: nauka pisania powinna odbywać się przy użyciu jak najbardziej standardowo spotykanych narzędzi piśmienniczych, bowiem przyzwyczajenie się do bardzo specyficznego rodzaju może sprawić, że trudno będzie w przyszłości korzystać z bardziej pospolitych modeli.

Jak trzymać długopis, by zwiększyć precyzję ruchów?

Zmniejszenie odległości między naszą dłonią a kartką z pewnością pozytywnie wpłynie na ślady, jakie zostawimy długopisem. Żeby uzyskać większą precyzję trzeba złapać po prostu bliżej końcówki. Jednakże takie trzymanie zazwyczaj wiążę się z większym naciskiem i jednak nienaturalnym chwytem, więc optymalnym rozwiązaniem jest trzymanie długopisu w taki sposób, by palce chwytały go mniej więcej w 3/4 jego długości. Jednak kluczowe jest przede wszystkim to, żeby długopis trzymać palcem wskazującym i kciukiem, ponieważ reszta aspektów właściwie wyjaśnia się sama, kiedy zaczynamy go prowadzić po kartce. Tak naprawdę cała kwestia jest najważniejsza u osób, które pisać dopiero się uczą, bo wówczas łatwo możemy zaobserwować, co robią niewłaściwie, a o z czego same mogę nie zdawać sobie sprawy – zwłaszcza, że trzymając długopis niepoprawnie też można pisać… tylko jakim kosztem.