Czy lepiej rysować ołówkami miękkimi czy twardymi? Od jakiego typu ołówka zacząć przygodę z rysowaniem? Czy docelowo powinno się zaopatrzyć w większą liczbę narzędzi? Jak w ogóle zacząć rysować i czy jest to nam do czegokolwiek potrzebne? Jaki ołówek do rysowania będzie najbardziej odpowiedni?

Rysowanie jest piękną sztuką, ale i całkiem użyteczną umiejętnością, zwłaszcza w zawodach kreatywnych, kiedy szybko można naszkicować jakiś pomysł i przedstawić koncepcję klientowi czy współpracownikom. Styczność z rysunkiem mamy już w czasach przedszkolnych, choć nie nabiera on wówczas jeszcze profesjonalnego kształtu. W każdym razie zaczynamy rozróżniać już rysowanie od malowania i zauważamy większą praktyczność tego pierwszego rozwiązania. Umiejętność rysowania jest również kolejnym kanałem, którym można realizować własne pomysły, dzięki czemu pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni, a jako forma wyrażania pomysłów, pomaga się wyrażać. Warto zaopatrzyć się na tę okazję w odpowiedni ówek do szkicowania Do nauki rysunku jesteśmy zachęcani głównie w najmłodszych latach, ale jeśli jako dojrzali ludzie chcemy się tym zająć, to nie jest to niemożliwe. Zwłaszcza, że jesteśmy w stanie samodzielnie zapewnić sobie wszelkie niezbędne pomoce – od potrzebnych narzędzi po filmy instruktażowe czy nawet specjalistyczne podręczniki.

Jaki ołówek do rysowania będzie odpowiedni?

Rysowanie wbrew pozorom nie jest czynnością, którą wykonuje się przy użyciu jednego narzędzia, choć oczywiście można ograniczyć się do jednego ołówka i uzyskać pewne zarysy, które popularnie określa się szkicami. Złożoność procesu wynika z tego, że ołówkami twardymi wykonujemy inne czynności, niż miękkimi. Twarde (oznaczenie H), służą do tworzenia konturów. Są precyzyjne i dobrze się je prowadzi. Z kolei ołówki miękkie (z oznaczeniem B), to już narzędzia do cieniowania i odzwierciedlania waloru. Paradoksalnie, do nauki rysunku najlepiej sprawdzą się właśnie ołówki miękkie, ponieważ łatwiej się je ściera i możemy nauczyć się przykładania stopnia nacisku bez obaw o przebicie kartki, co przy użyciu ołówków twardych jest możliwą ewentualnością. Ze względu na ścieralność, ołówki miękkie często występują w postaci znanego modelu, który zakończony jest gumką. Zatem, jak widać, odpowiadając na pytanie o to, jaki ołówek do rysowania będzie najbardziej odpowiedni, należy wziąć pod uwagę, że będzie ich kilka i to różnej twardości. Natomiast, jeśli chodzi o to, jaki ołówek do szkicowania będzie najlepszy, odpowiedź jest prostsza – będzie to ołówek z oznaczeniem H. Szerzej o kwestii znakowania ołówków wspominaliśmy w artykule “Ołówek HB – co to znaczy i do czego nadaje się najlepiej?“.

Jak podejść do nauki rysunku?

Zasadniczo warto pozwolić sobie na dowolność i sprawdzenie tego, co w ogóle przedstawiamy na kartce chwytając za ołówek. Jeśli interesują nas konkretne formy, a nie potrafimy ich osiągnąć, to w Internecie znajdziemy mnóstwo poradników dotyczących rysowania roślin czy ludzi. Zresztą jest to zagadnienie o wiele szersze, w końcu istnieje również coś takiego jak rysunek techniczny, a jest on całkowicie odrębną kwestią. W zależności od tego, co jest nam potrzebne albo co po prostu nas interesuje, będą nam potrzebne inne umiejętności – choćby wyznaczanie perspektywy czy poznanie podstawowych zasad anatomii.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdują się różnego rodzaju ołówki reklamowe o różnej specyfikacji. Wśród nich oczywiście również ołówki z gumką czy ołówki stolarskie.