Rysować można praktycznie wszystkim, co zostawia jakikolwiek ślad. Kredkami, ołówkami, długopisami, pastelami, węglem – możliwości jest mnóstwo. Jednak niektóre z narzędzi są lepsze od innych. Dlaczego? Bo o ile podstawowe efekty osiągniemy niezależnie od tego, czym będziemy się posługiwać, to odpowiednio wycieniowany obraz uzyskamy za pomocą ołówków właśnie.

Rysowanie ołówkiem jest zdecydowanie bardziej efektywne i bardziej wskazane na początkowych etapach przygody z tą dziedziną, niż rysowanie długopisem, choć właściwie zawsze możliwość ścierania pozostawionych śladów jest mile widziana. W każdym razie rysunek ołówkiem jest obecny również w innych dziedzinach, np. w malarstwie, kiedy na początkowych etapach nanosi się szkice danego obrazu właśnie za pomocą ołówka. Jest o wiele bardziej wdzięczny i wszechstronny już w swoich podstawowych rodzajach. Specjalistyczne narzędzia do rysowania, których działanie oparte jest na tuszu, są zdecydowanie droższe i wymagają odpowiedniego przygotowania do właściwego wykorzystania. W dużej ogólności można by porównać to do pisania długopisem, a pisania piórem. Ołówki wybaczają więcej, a wspomniana już możliwość ścierania, jeszcze podkreśla tę zaletę tego rozwiązania. Do tego dochodzą dwie istotne kwestie, których przy okazji standardowych długopisów nie uświadczymy – rodzaj zostawianego śladu w zależności od twardości wkładu. Miękkość i twardość ołówków to coś, dzięki czemu możemy osiągać zaawansowane efekty wizualne.

Miękkość ołówków, a twardość ołówków

Kiedy rysujemy za pomocą długopisu możemy do pewnego stopnia pokusić się o cieniowanie, ale przy cienkopisach tej możliwości po prostu nie ma. W ogóle narzędzia piśmiennicze, w których korzystamy z tuszu, dają małe możliwości w tym zakresie – chyba że mówimy o wysoce specjalistycznych narzędziach, z których korzystają profesjonalni graficy. Istnieją bowiem specjalistyczne cienkopisy, które dzielą się na te do konturowania, te do cieniowania czy jeszcze inne. W domowym zaciszu rysować jednak wygodniej i sprawniej będzie przy użyciu ołówków. Właśnie tutaj w grę wchodzą wspomniane w tytule miękkość ołówków i twardość ołówków. To, czy ołówek ma oznakowanie H czy B, mówi nam, do czego jest przeznaczony. H to ołówki twarde, idealnie nadające się do rysowania konturów. Ołówki B są miękkie i odpowiadają za cieniowanie. Szerzej o tym temacie piszemy w artykule “Ołówek HB – co to znaczy i do czego nadaje się najlepiej?“. Z kolei w artykule “Jaki ołówek do szkicowania i do nauki rysunku będzie odpowiedni?” opisujemy bardziej szczegółowo, do czego nam miękkie i twarde ołówki.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w tym, z takimi artykułami jak: ołówki reklamowe czy długopisy plastikowe.