Z czego właściwie składa się długopis? Co sprawia, że – mówiąc wprost – działa jak należy? Które części są niezbędne i z jakiego powodu? To nie fizyka kwantowa, ale warto wiedzieć, z czego składa się narzędzie piśmiennicze, z którego korzystamy prawdopodobnie najczęściej.

Można oczywiście posłużyć się cytatem z klasyka i stwierdzić parafrazą, że jaki długopis jest, każdy widzi. Jednak gdybyśmy poprzestali na tym, to ten artykuł by nie powstał, więc przejdźmy do rzeczy. Rodzajów długopisów jest co prawda sporo, ale najbardziej złożonym jest ten “klikany” z chowanym wkładem. Wszelkie inne rodzaje, które posiadają skuwkę są zasadniczo prostszej budowy. Klasyczny długopis można podzielić na siedem części, choć zdarzają się modele, które nie posiadają klipsu. Jak wygląda budowa długopisu?

Korpus (dwie części)

Zasadniczo najważniejsza część stanowiąca obudowę. Budowa długopisu opiera się właściwie o to, jaki jest jego korpus. Możemy go podzielić na część właściwą i część górną, na której znajduje się klips. Projekty długopisów są rozmaite, więc czasami nie jest tak prosto rozróżnić części korpusu, a czasem część górna jest właściwie tożsama z końcówką nakrywki.

Końcówka nakrywki i mechanizm wysuwu

Charakterystyczny element będący znajomym “klikaczem”. To on sprawia, że wkład wysuwa się z długopisu, choć jest bardziej aktywatorem niż istotną częścią samego mechanizmu wysuwu, bo ten znajduje się we wnętrzu nakrywki.

Sprężyna

Jeśli wyjmiemy ją z korpusu, to zauważymy, że cały mechanizm przestaje działać. To ona umożliwia działanie długopisu i poza wkładem jest właściwie jego najbardziej istotną częścią.

Wkład

O ile bez sprężyny nic by nie działało, to bez wkładu długopis nie miałby racji bytu. Występują zazwyczaj w podobnym kształcie, jednak mogą mieć tusz różnego koloru. Długopisy są na tyle tanimi narzędziami piśmienniczymi, że łatwiej zmienić sam długopis niż bawić się w wymianę wkładów, ale przy droższych modelach ta możliwość zdecydowanie przedłuża ich żywotność.

Klips

Charakterystyczna część, która pozwala założyć długopis za okładkę zeszytu czy bezpiecznie umieścić w kieszonce koszuli. Czasami, zwłaszcza w nieco “futurystycznych” modelach, budowa długopisu jest pozbawiona tego elementu.

Budowa długopisu musi być prosta

Zasadniczo i ze względów produkcyjnych, jak i utylitarnych, budowa długopisu jest stosunkowo prosta. Dzięki temu mechanizm jest właściwie niezawodny, a w przypadku usterki stosunkowo łatwo go naprawić.

Zobacz: Długopisy reklamowe z grawerem

oferta długopisów reklamowych
Oferta długopisów z logo