Prezent dla promotora stanowi swoiste zwieńczenie trudnego i intensywnego procesu pisania pracy licencjackiej, magisterskiej lub doktorskiej. Dobrym zwyczajem jest wręczenie wtedy drobnego upominku opiekunowi naszej pracy – czym się kierować przy jego wyborze?

Spis treści:

Prezent dla promotora – co warto wziąć pod uwagę?

Istnieją setki drobnych podarków, które mogłyby być idealne dla naszego promotora. Wszystko zależy od relacji jaką z nim mamy, oraz – co może być najważniejsze – jego stosunku do tego typu tradycji.

Do najczęściej wybieranych prezentów należą:

  • Eleganckie długopisy lub pióra
  • Kwiaty
  • Książki
  • Bombonierki lub czekoladki
  • Wina, lub inny alkohol

Jak widać, wybór jest całkiem spory. Skupmy się jednak na czymś, co będzie najbardziej uniwersalne – długopisach i piórach.

Długopis czy pióro?

Długopisy oraz pióra stanowią świetny pomysł na prezent dla promotora. Nietrudno domyślić się, że ktoś oddający się w pełni życiu akademickiemu z pewnością często pisze. To także praktyczny prezent nie tylko dla członków kręgów naukowych – każdy z nas, w szkole, pracy czy na uczelni niemal codziennie coś zapisuje.

Pióro lub długopis będzie mieć podwójną wartość, jeśli nasz promotor zawodowo związał się z przedmiotami humanistycznymi – być może sam jest pisarzem, felietonistą lub interesuje go dziennikarstwo. Porządny, elegancki artykuł piśmienniczy z pewnością nada głębię jego codziennym obowiązkom.

Jaki długopis wybrać?

Przyjęło się, że długopis uchodzi za bardziej praktycznie rozwiązanie niż pióro. Długopisy występują w najróżniejszych odmianach, różniących się od siebie wyglądem, kolorem, wagą, materiałem, z którego są wykonane oraz rodzajem wkładu. Zanim zdecydujemy się na taki prezent, zastanówmy się, jakie może być jego przeznaczenie:

  • Jak często promotor może go używać?
  • Czy będzie to długopis do codziennej pracy, czy raczej wykorzystywany podczas specjalnych okazji, składania podpisów, dedykacji?
  • Czy jego estetyka będzie dobrze rezonować z gustem promotora?

To kilka wytycznych, które mogą pomóc nam w dokonaniu właściwego wyboru. Jeśli nie będziemy pewni, czy taki długopis to faktycznie dobry prezent dla promotora, warto zadać te pytania osobom z jego kręgu – innym wykładowcom bądź studentom.

Pamiętajmy także, że istnieją firmy, których specjalizacją są długopisy reklamowe – przy odrobinie wysiłku możemy samodzielnie zaprojektować wzór, który się na takim upominku znajdzie.

A może jednak pióro?

Pióro uchodzi za szlachetne, tradycyjne narzędzie do pisania, mające długą i bogatą historię. Warto pamiętać jednak, że nie każdy lubi nim pisać – wymaga ono wyrobienia pewnych nawyków. Pamiętajmy także o tym, że nieodpowiednio dobrane pióro może być kiepskim pomysłem na prezent dla promotora, jeśli jest on osobą leworęczną.

Podobnie jak długopisy, pióra mogą różnić się od siebie wagą, wyglądem i kolorem. W przypadku piór dochodzi jeszcze jeden czynnik – rodzaj stalówki. Warto dodać, że pióro mniej męczy dłoń podczas pisania, gdyż ze względu na charakter jego konstrukcji nie trzeba go mocno dociskać do papieru.

W niektórych kręgach, także akademickich, uznaje się je za symbol prestiżu i elegancji, dlatego właśnie może być ono dobre jako prezent dla promotora.

Pióro lub długopis z grawerem – najlepszy prezent dla promotora?

Elegancki długopis lub pióro same w sobie mogą stanowić świetny upominek. Biorąc jednak pod uwagę charakter okazji z jakiej go wręczamy, dobrze byłoby zadbać o jego odpowiednie spersonalizowanie, na przykład poprzez wygrawerowanie na nim czegoś unikalnego.

Pomysłów na grawer może być mnóstwo, ale upewnijmy się, że tekst, który zostanie wygrawerowany będzie odpowiadał naszemu promotorowi. Może to być to łacińska sentencja, którą lubi wypowiadać podczas wykładów, cytat z ulubionej książki lub wymyślona przez nas dedykacja.

Pióra lub długopisy z grawerem będą wyjątkowe i unikalne, obdarowana nimi osoba zyska gwarancję, że ma prezent jedyny w swoim rodzaju.

Podsumowanie

Pomysłów na prezent dla promotora jest całkiem sporo – tutaj opisaliśmy ten, który faktycznie może zostać przez niego zapamiętany na dłużej. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, upewnijmy się, że trafi on w gust obdarowanej osoby.


Grafika: canva.com