Czy pióro dla pierwszoklasisty jest dobrym rozwiązaniem? Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie to wielkie przeżycie dla dzieci, ale i dla rodziców. Chcą wtedy, aby wszystko było idealnie, najwygodniejszy plecak, pięknie oprawione pachnące nowością książki, zeszyty, trampki, śniadaniówka, kredki, flamastry, bloki rysunkowe, farby, liczydło i jeszcze mnóstwo innych starannie wybranych przedmiotów. Wśród nich, jednym z najważniejszych, powinien być przyrząd do pisania, bo to nad tą umiejętnością pierwszaki będą pracować najwięcej. Jak wybrać odpowiednie narzędzie do nauki kaligrafii i czy może nim być pióro? 

Długopis czy pióro? 

Wybór przedmiotu do pisania to kwestia indywidualna. Zależy od osobistych preferencji i umiejętności, które dziecko już zdążyło nabyć. Pierwszy etap nauki to pisanie ołówkiem, który w razie niepowodzenia, można wymazać. Dopiero gdy uczeń wystarczająco rozwinie umiejętności z zakresu motoryki małej, może przejść na pisanie narzędziem, które na kartce zostawia trwały ślad. W tym miejscu przychodzi pora na wybór owego narzędzia – może nim być popularny długopis lub z pozoru tylko trudniejsze w użytkowaniu pióro. Jedno jest pewne, ten wybór powinniśmy zostawić samemu zainteresowanemu. Musi on spróbować obu opcji, aby przekonać się, która jest dla niego najwygodniejsza. Niewłaściwy dobór narzędzia lub przymuszanie dziecka do wyboru niezgodnego z jego preferencjami, może skutecznie zniechęcić do czynności pisania. 

Pióro dla pierwszoklasisty – wady i zalety 

Długopis jest popularnym narzędziem do pisania i to on najczęściej jest wybierany przez nasze dzieci i nas samych do codziennego stosowania. Być może w grę wchodzi tu kryterium finansowe. Długopisy są tanie, powszechnie dostępne, starczają na długo, a spośród wielości kształtów, końcówek, tuszów, kolorów i designu możemy wybrać taki, który najbardziej będzie nam odpowiadał. Często też dostajemy je za darmo, jako gadżety z różnych firm – długopisy reklamowe to przecież doskonały pomysł na skuteczną promocję. Jednak nie zawsze i nie dla wszystkich długopis jest narzędziem doskonałym. Może nim być pióro. 

Jako narzędzie dla dzieci, zaczynających swoją przygodę z pisaniem, pióro dla pierwszoklasisty może się okazać najlepszą opcją. Główną jego zaletą jest to, że nie wymaga od użytkownika naciskania na podłoże. Mała rączka nie męczy się tak szybko, jak w przypadku pisania długopisem. Zamiast na nacisku, pierwszoklasista może się skupić na prowadzeniu ręki i kształcie liter, czyli tym, co w nauce kaligrafii jest najważniejsze. Pióro jest specyficznym przyrządem do pisania i z pewnością ołówek, czy kredka, z którymi dziecko jest już oswojone, wymagają innej techniki prowadzenia. I pewnie pod tym względem łatwiej jest dziecku przejść na długopis, który zachowuje się podobnie, jednak korzystanie z pióra, po fazie zapoznania się z jego specyfiką jest wygodniejsze. Zwłaszcza jeśli mowa o specjalnych piórach, wyprodukowanych z myślą o najmłodszych. Na rynku dostępne są produkty z wieloma udogodnieniami, dzięki którym ustawienie stalówki względem papieru nie będzie żadnym problemem. 

Czym się kierować przy wyborze pióra dla dziecka? 

Aby dziecku wygodnie wykorzystywało pióro w codziennym użytkowaniu, podczas jego zakupu należy zwrócić uwagę na jego: 

  • Kształt i wyprofilowanie – na rynku dostępne są pióra ze specjalnymi zagłębieniami w oprawce, w ten sposób pióro samo podpowie prawidłowy chwyt, zaleca się również, aby dla dzieci wybierać pióra o grubszej obudowie; 
  • Stalówkę – pióra z miękką stalówką dla mało wprawionych są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu niż te z twardą, gładko suną po papierze bez potrzeby naciskania, nie skrobią i łatwiej je rozpisać; 
  • Wagę – pisanie lekkim narzędziem z pewnością zostanie docenione podczas całodziennego wysiłku; 
  • Przeznaczenie – pióra dostępne są zarówno w wersji dla prawo- jak i leworęcznych, są inaczej wyprofilowane, tak, aby idealnie układały się w dłoni.