Ołówki to bardzo popularne narzędzie, które wykorzystywane jest przez ludzi do różnych celów. Służą one zarówno do pisania, rysowania, jak i wykonywania dokładnych projektów czy cieniowania prac plastycznych. 

Bez wątpienia głównym kryterium wyboru ołówków jest stopień ich twardości. Każdy ołówek jest odpowiednio oznakowany, co pozwala na wykorzystanie ich do różnych celów. 

Poniżej przedstawiamy jakie rodzaje twardości ołówków można wyróżnić oraz jakie jest ich zastosowanie. 

Rodzaje twardości ołówków i ich zastosowanie 

Ołówki można podzielić na twarde, pośrednie oraz miękkie. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu będą wykorzystywane. Ołówki wykonuje się z grafitu oraz kaolinu. Im większa ilość kaolinu, tym ołówki są twardsze. 

Poziom twardości ołówka wpływa na to, jak będzie prezentował się tekst, rysunek czy projekt. Dodatkowo twardość czy też miękkość ołówka ma bardzo duży wpływ również na komfort podczas pracy. Każdy ma inne preferencje, dlatego dla każdego inny ołówek będzie najbardziej odpowiedni. 

  1. Ołówki H

Ołówki oznaczone literką H to najtwardsze rodzaje ołówków. Nadają się one przede wszystkim do wykonywania precyzyjnych rysunków technicznych oraz projektów. Pozwalają one na wykonanie bardzo cienkich i dokładnych linii. Ołówki H są bardzo trwałe, są łatwo ścieralne i zużywają się naprawdę powoli. Ołówki o wysokiej twardości to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla profesjonalistów, którym zależy na tym, aby wykonywać szczegółowe projekty. 

  1. Ołówki B

Literą B oznacza się ołówki miękkie. Są to ołówki przeznaczone typowo do wykonywania niewielkich szkiców, cieniowania i budowania kontrastu. Pozwalają one na wykonywanie grubych i bardzo mocnych linii. Ołówki B mają znacznie ciemniejszy i mocniejszy odcień niż ołówki H. Sprawdzą się one zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów tworzących szkice czy prace plastyczne. 

  1. Ołówki HB i F

Ołówki oznaczone literami HB oraz literą F charakteryzują się pośrednią twardością. Są najczęściej wykorzystywane rodzaje ołówków, które służą przede wszystkim do zwykłego pisania oraz rysowania. Dużą zaletą ołówków HB oraz F jest bardzo łatwa ścieralność. Ołówki o pośredniej twardości sprawdzą się w każdej sytuacji, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką. Ołówki F są odrobinę miększe od ołówków HB. 

Twardość bądź miękkość ołówków zwiększa się wraz ze wzrostem liczby umieszczonej przy literze. Zatem najtwardszym ołówkiem będzie H9, a najmiększym B9.

Ołówki jako narzędzie promocyjne  

Ze względu na swoją wszechstronność ołówki cieszą się bardzo dużym zainteresowanie i z chęcią kupowane są przez różnych klientów. 

Ołówki to nie tylko narzędzie pracy, ale także doskonały element reklamowy firmy. Warto podarować je pracownikom, kontrahentom czy partnerom biznesowym. Wysokiej jakości ołówki to skuteczna reklama marki. Umieszczone logo na ołówku sprawia, że firma staje rozpoznawalna, o której klient zawsze będzie pamiętał.