Pióro wieczne powstało już w połowie XIX wieku, a w obecnie znanej formie istnieje od XX wieku. To niezwykle elegancki przyrząd, wręcz obudowany różnymi znaczeniami metaforycznymi. Pióro jest przedmiotem fascynacji ludzi od wielu lat. Może też kojarzyć z literatami i romantykami. To też jednak niezwykle praktyczne narzędzie. Przeczytaj tekst i dowiedz się, co to jest pióro wieczne.
Co to jest pióro wieczne?
Pióro wieczne to przyrząd do pisania na papierze, który działa poprzez użycie ciekłego atramentu. Wynaleziono go jeszcze przed powstaniem ołówka. Dziś nieczęsto spotyka się kogoś, kto pisze za pomocą pióra wiecznego, jednak niezmiennie to symbol wytworności, elegancji i dobrego smaku. To narzędzie nie starzeje się, a nabywa zupełnie nowych zastosowań. W obecnym świecie, w którym rzeczy szybko się psują i wymagają wymiany, wieczne pióro staje się niezaprzeczalną wartością.
Budowa pióra wiecznego
Pióro składa się z kilku elementów:
- Stalówki – „serce” budowa pióra wiecznego. Najczęściej jest stalowa lub złota, może mieć różne kształty i wielkość, które wpływają na szerokość i charakter pisanej kreski. Stalówka najczęściej jest zakończona irydową kulką, umożliwiającą stykanie się z papierem w trakcie pisania,
- Spływaka – mała część, która mieści się pod stalówką. Służy do „podawania” atramentu,
- Sekcji (gripu) – element pióra, w którym osadzona jest stalówka i spływak. Najczęściej znajduje się w miejscu uchwytu pióra. Sekcja to często odrębny element, ale w zależności od typu pióra, może stanowić jedność z korpusem,
- Korpusu – najdłuższa część, która okrywa system napełniania,
- Skuwki – czyli inaczej nasadki, nakrywki. Skuwkę nakłada się na stalówkę i sekcję,
- Systemu napełniania – ta część zmieniała się przez lata rozwoju narzędzia. Powinna być nabijana dobrej jakości atramentem, a nie na przykład tuszem kreślarskim, ponieważ może to przyczynić się do zatkania pióra.
Co to jest pióro wieczne i dlaczego warto nim pisać?
Zanim kupisz wieczne pióro, zastanów się nad jego przeznaczeniem. Ważne, żeby go dobrze wykorzystać lub sprawić komuś udany prezent. Jeśli sam proces pisania odręcznego jest dla ciebie ważny, cenisz tradycję, a może nawet pewną ekstrawagancję, wtedy pisanie piórem wiecznym jest dobrym wyborem. Gdy robisz więcej „szybkich” notatek, zdecyduj się na piórko kulkowe. Pisanie piórem wiecznym wiąże się z pewnym „namaszczeniem” i poświęceniem większej ilości czasu na ten proces.
Pióro wieczne – kiedy jeszcze może się sprawdzić?
Budowa pióra wiecznego wzbudza wiele zainteresowania, a samo pióro jest specyficznym podarunkiem dla osoby, która:
- Ceni harmonię i zwraca uwagę na szczegóły, piękne pismo oraz prezenty, które przetrwają długie lata;
- Jest miłośnikiem wiecznego pióra, już wie, co to jest pióro wieczne i potrafi je docenić;
- Jest kolekcjonerem – wtedy pióro będzie stanowiło obiekt pożądania, szczególnie któryś z niezbyt często pojawiających się modeli;
- Lubi symbole luksusu – może jest to emerytowany pisarz lub lekarz, ceniący dobrej jakości pióra wieczne?
- Chce nauczyć się pięknie pisać. Może ta osoba uczęszcza na kurs kaligrafii lub właśnie odkryła nową pasję, jaką jest odręczne pisanie?
Wieczne pióro Parker Waterman – indywidualizm i kunszt wykonania
Co to jest pióro wieczne Parker Waterman? Ma ono swój „charakter” i na pewno nie jest prezentem dla każdego. Pisanie tym narzędziem wymaga treningu, dlatego kluczowa jest cierpliwość. Nie od razu będziemy nim pięknie pisali, ale wysiłek się opłaci. W erze cyfrowych urządzeń pisanie piórem podkreśla indywidualizm i może być piękną pamiątką na lata. Budowa pióra wiecznego i kunszt wykonania pióra Parker Waterman jest znany na całym świecie i łączy ergonomię z artyzmem. To doskonałe połączenie tradycji z nowoczesnością oraz sztuki i praktyczności.
Najnowsze komentarze