Pisanie to czynność, na którą kładzie się duży nacisk na wczesnych etapach nauki, a potem będzie nam towarzyszyć przez całe życie. W okresie szkolnym zapisujemy dziesiątki zeszytów, więc warto zadbać o to, żeby dodatkowo nie utrudniać sobie tego zadania np. złym wyborem długopisu. Jeśli stoimy przed dylematem, jaki długopis do szkoły wybrać, to pod uwagę musimy wziąć kilka czynników.

  • Waga długopisu – dobry długopis do szkoły nie będzie ciężki. Choć bez wątpienia metalowe długopisy przyciągają uwagę i mogą stanowić ciekawy gadżet, to nie nadają się do wygodne użytkowania przez wiele godzin – nasza dłoń zwyczajnie się zmęczy, a to nie jest wskazane ani na początku przygody z pisaniem, kiedy możemy się przez to zniechęcić, ani w późniejszych latach edukacji, kiedy piszemy znacznie więcej.
  • Grubość i kształt długopisu – długopis musi dobrze “leżeć” w dłoni, więc nie może być nieporęczny. Tym samym dobrze, żeby miał zwyczajowy, klasyczny kształt. Pisząc takim długopisem łatwiej będzie nam się “przestawić” na inny rodzaj, jeśli zajdzie taka potrzeba, a nie nabierzemy złych przyzwyczajeń. Dobry długopis do szkoły ma działać tak, byśmy nie zastanawiali się nad tym, że w ogóle go używamy.
  • Wkład długopisu – od tego czynnika zależy siła z jaką musimy dociskać długopis do kartki, żeby w ogóle zostawić ślad. Oczywiście najlepiej będzie jeśli ta siła będzie jak najmniejsza – dzięki temu komfort pisania znacząco wzrośnie i nie będziemy odczuwali frustracji związanej z nieefektywnym pisaniem.
  • Którą dłonią piszemy? – o ile nie ma to wpływu na samą naukę pisania i to, że długopis musi nam po prostu “leżeć” w dłoni, to ma wpływ na wybór – osoby leworęczne dla ułatwienia mogą rozważyć wybranie takiego długopisu, który posiada wkłady z tuszem szybko schnącym. Zniweluje to problem rozmazywania, który może drażnić, zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie potrafimy prowadzić ręki.

Jak wybrać dobry długopis do szkoły tak, żeby spełnił nasze oczekiwania?

Na wczesnym etapie nauki pisania nie ma gwarancji, że jeden typ długopisu jest uniwersalny. Jednak kierując się powyższymi wskazówkami powinniśmy znaleźć odpowiedni rodzaj. Na dalszych etapach jest to też kwestia gustu – długopisy ekologiczne są lżejsze, ale np. długopisy firmy Parker pewniej leżą w dłoni. Rozpoczynając przygodę z pisaniem, wchodzimy na długą drogę, więc wraz z naszym rozwojem mogą zmieniać się upodobania. Dobry długopis do szkoły to taki, którego będziemy pewni, a wpływ na to mają również indywidualne preferencje.